środa, 3 września 2014

Jak uszyć rolety rzymskie? Moje trzecie rolety - najłatwiejsze, najlepsze

Jak uszyć rolety rzymskie? Niedawno uszyłam kolejne, już trzecie. Z tych pierwszych nie jestem dumna. Drugie są super. Podwójne, nieprześwitujące, takie na palące czerwcowe słońce. A te dzisiejsze są na dni, kiedy słońca jest niewiele.
Oto rzeczy, których potrzebujemy:
-nożyce, nici, szpilki, maszyna, żelazko, centymetr, linijka, ekierka, przyda się stopka do ściegu krytego
-tkanina
-kółeczka bieliźniarskie
-kordonek
-rzep pętelka
-rzep haczyki na taśmie klejącej
-listewki drewniane lub cokolwiek, co usztywni rolety (można użyć np. drutów ze starej suszarki do bielizny). U dołu radzę zrobić większe listwy, które nie tylko usztywnią, ale dodatkowo obciążą rolety.
1. Mierzymy jaką szerokość i długość ma mieć roleta. Dodajemy po 2 cm na podłożenie po bokach oraz około 10 cm na długości (piszę bardzo orientacyjnie ponieważ to, ile tkanina będzie mieć długości zależy od grubości tunelików na "przęsełka" które przygotowaliście. Usiądźcie spokojnie i dobrze to wszystko przeliczcie, a potem dodajcie i tak sporo zapasu)
2. Dekatyzujemy tkaninę
3. Bardzo dokładnie, równo kroimy tkaninę. Jeśli na tym etapie będziemy niedokładni, roleta się nie uda
4. Podwijamy boki rolety i zszywamy:
5. Robimy u dołu tunel na najgrubszą listwę obciążającą:


6. Dzielimy roletę na tyle równych części, ile zamierzamy mieć "przęsełek". Uwaga, nie pomylcie się ;-) Musicie to dobrze wyliczyć uwzględniając następne kroki (czyli robienie tuneli na przęsełka). Zaprasowujemy w miejscach, gdzie będą tuneliki.
7. Zszywamy używając stopki do ściegu krytego tworząc w tej sposób tunel na przęsło:
8. U góry rolety przyszywamy rzep z pętelką.
9. Przyszywamy kółeczka, które będą prowadzić sznurek do podciągania rolety:

10. Przeciągamy sznurek. Najpierw przywiązujemy sznurek do dolnego kółeczka, potem przeciągamy przez każde kolejne aż do kółeczka przy rzepie, wyciągamy około 40 cm poza to kółeczko przy rzepie, wracamy sznurkiem przez to samo kółeczko, przepuszczamy sznurek przez kółeczko przy rzepie po przeciwległej stronie a potem w dół aż do samego końca (użyłam kordonek - super się do tego nadaje):
11. Prasujemy, wpuszczamy listewki, do okna przyklejamy rzep, wieszamy. Teraz trzeba ją wypoziomować. Chwytamy za oba sznurki i pociągamy tak, aby obie strony rolety równo ją podnosiły. Kiedy oba boki zwijają się równiutko, związujemy ze sobą sznurki na supeł abyśmy w przyszłości mogli podnieść roletę jednym płynnym ruchem.
Oto efekt:

Tę wersję rolety lubię najbardziej. Bardzo płynnie się ją podnosi, nie zacina się.
 

13 komentarzy:

  1. Nawet nie wiesz ile ja się tego naszukałam!!!! :D Pamiętałam, że "gdzieś, kiedyś, u kogoś" takie coś widziałam, tylko wsiąkło mi to jak kamfora.... Może w końcu moje rolety się doczekają zrobienia ;)))) Bo materiał już dawno leży i czeka, i jakoś doczekać się nie może..
    Z całego serca dziękuję za tę instrukcję!

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się! Odwagi!. Efekt jest warty poświęcenia. Mam trzy komplety ręcznie robionych rolet do sypialni :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Piękne rolety. Dzięki za inspiracje! A czy te rzepy są wytrzymałe? Czy utrzymałyby o wiele większą roletę?

    OdpowiedzUsuń
  4. Piękne rolety. Dzięki za inspiracje! A czy te rzepy są wytrzymałe? Czy utrzymałyby o wiele większą roletę?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziekuje
      Rzepy trzymaja super. Moi synowie ciagle wisza na oknie ale ledwo udaje sie im je zerwac i tylko umyslnie. Polecam bardzo bo to swietne rozwiazanie. Moja sasiadka kupila profesjonalne uchwyty ale przez to nie moze otworzyc do konca okna

      Usuń
  5. Witam! Zabieram się do zrobienia własnej rolety, ale mam jedno pytanie... Ty nie użyłaś mechanizmu? Jak więc roleta sisię zatrzymuje? Sznurek przywiązujesz do okna?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, a konkretnie plączę na klamce :-) Ale nie ma żadnego problemu aby kupić takie specjalne kółeczko do zaplątywania sznurka i umieścić go na ramie okna. Lub kupić coś samoprzylepnego...

      Usuń
  6. Gdyby ktoś tak jak ja miał dwie lewe ręce do szycia to polecam perfecta wrocław opinie ma bardzo pozytywne, sam robiłem tam zakupy, kupowałem na wiosnę markizy. Bardzo szybka dostawa i produkt naprawdę wysokiej jakości który posłuży kilka lat.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dłuższa tkanina podobnie uszyta, bez doszywania kółeczek, wpięta w mechanizm z systemem RemaClick i możecie uzyskać roletę falistą (kaskadową), czasami błędnie nazywaną wenecką, która po opuszceniu ma fałdy na stałe.

    OdpowiedzUsuń
  8. Fajna opcja jak sami możecie sobie zrobić dodatki do domu. Jednak wiadomo, że większość osób wybiera znacznie wygodniejsze rozwiązania, kupienie gotowych rolet. Jeżeli chodzi o zakupy to na pewno będziecie mieli więcej możliwości

    OdpowiedzUsuń
  9. Super, mam nadzieję że udam mi się podobne uszyć bo od lat mi się marzą ... Proszę mi powiedzieć, jak przymocowała je Pani do okna ?

    OdpowiedzUsuń
  10. No przyznam szczerze, że to kompletnie nie dla mnie. Do szycia mam dwie lewe ręce, więc w życiu żadnych rolet bym nie uszyła, ale na szczęście można znaleźć gotowe produkty w sklepach lub u producentów. Mnie osobiście bardzo spodobała się oferta producenta https://www.agatarolety.pl/ . Możecie znaleźć u nich różne rodzaje rolet. Jak sprawdzałam na stronie, to widziałam również rolety rzymskie. Pięknie pasują one do wielu różnych pomieszczeń.

    OdpowiedzUsuń
  11. 44 year old Research Assistant II Phil Burnett, hailing from McCreary enjoys watching movies like "Resident, The" and Roller skating. Took a trip to Historic Town of Goslar and drives a Outlook. odniesienia w wikipedii

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...